Desetogodišnji put ka uspjehu Novosti

Desetogodišnji put ka uspjehu

28.06.2016

- Nemamo čarobnu formulu uspjeha, izuzev velike želje svih stanovnika da učine nešto za svoj kraj, svoje dvorište i familiju.  Možda, je upravo formula u tome da smo u jednom trenutku, a govorim o počecima dvije tisućitih, kada smo bili na rubu, odnosno slovili kao zapušten kraj, osnivali Udrugu građana Mon Perin i rekli dosta. Te 2004. pokrenuta je inicijativa kojom smo svjesno i savjesno počeli mijenjati svoju budućnost, ali i budućnost naše djece, kaže načelnik Edi Pastrovicchio, odgovarajući na naše pitanje po kojem su ključu Bale u nešto više od deset godina postale jedna od najuspješnijih i najprogresivnijih općina u Istri.

Ili konkretno brojkama, općina u kojoj živi oko 1.200 ljudi s iznimno niskim postotkom nezaposlenih od 4,5 posto, u odnosu na državni postotak koji je 18 posto, ili županijski od osam posto. Opet, riječ je o Općini koja je 2015. godine u Županiji istarskoj, u konkurenciji svih gradova i općina, zauzela treće mjesto po pitanju visine proračuna, u odnosu na broj stanovnika. Jednom riječju, prihod po "glavi stanovnika" nešto je niži od 12 tisuća kuna, a sam proračun Bala "težak" je 12 milijuna kuna.

Prosperitetom se bave i studenti s četiri fakulteta

Čovjek je ključ uspjeha, a kada ga vode ljudi neopterećeni vlastitim probitkom, profitom, ili bojama stranaka, on ne može izostati, smatra Pastrovicchio, koji se slaže da su u samom startu Bale "iskoristile" svoj najbolji i najstručniji kadar - od inicijatora i osnivača Udruge građana - Plinia Cuccurina, preko Sergia Cergna, Vlade Perišića, Enia Maluse, a među njima bio je i  Pastrovicchio.

- Riječ je bila o ljudima generacijski bliskima i povezanim prijateljskim vezama koji se ranije nisu bavili niti opterećivali politikom. Jedini je cilj bio pokrenuti mjesto. Nastao je projekt grad-hotel, odnosno želja da se Bale učine prepoznatljivim mjestom po mjeri njegovih stanovnika, kaže načelnik, kojeg pitamo do kuda je konkretan projekt došao.

Kada govorimo o projektu grad-hotel mislim da smo daleko dogurali. Konkretno, studenti s čak četiri fakulteta - zagrebačkog, ljubljanskog, bečkog i venecijanskog "bave" se Balama, a upravo ovaj potonji uveo je i poseban semestar, odnosno, kolegij na kojim se promišlja razvoj Bala. Studenti svih tih sveučilišta posjetili su Bale i izradili prijedloge boljitka mjesta, a svi ti radovi ovog će rujna biti izloženi u školskoj dvorani, za koju već danas znamo da neće moći zadovoljiti gabaritom pa će izložba biti postavljena i na druge lokacije.

S druge strane, važno je istaknuti i da je starogradska jezgra izmjerena i promjerena do tančina i danas znamo da projekt grad-hotel sačinjava stotinjak, što privatnih što općinskih objekata, ili 50 posto starogradske jezgre.

Izgradnja Grada-hotela za dvije godine

Inače, nakon same izložbe radova i prijedloga studenta arhitekture u planu je i suradnja venecijanskog fakulteta i izabrane domaće arhitektonske kuće sa zadatkom izrade konkretnih projekata, odnosno obavljanja svih radnji koje slijede do same faze dobivanja građevinske dozvole. Prema trenutnoj situaciji, a ukoliko ne bude nenajavljenih problema, početak gradnje Grada-hotela trebala bi započeti kroz dvije godine, objašnjava naš sugovornik i dodaje da je "sređivanje" komunalne i podzemne infrastrukture na području starogradske jezgre veliki korak prema samom osnivanju Grada-hotela. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Kompletan članak možete pročitati OVDJE.