Potpisan ugovor o uređenju palače Bembo Novosti

Potpisan ugovor o uređenju palače Bembo

16.04.2015

U sjedištu Zajednice Talijana Bale svečano je potpisan dugo očekivan ugovor o početku radova u budućem sjedištu zajednice u palači Bembo. Ugovor su potpisali Silvio Delbello, predsjednik Narodnog sveučilišta u Trstu, Furio Radin, predsjednik Talijanske unije, Maurizio Tremul, predsjednik izvršnog odbora Talijanske unije, Rosanna Berne', predsjednica Zajednice Talijana Bala te u ime izvodača radova, baljanske tvrtke Vallis, član uprave  Vladimir Jurman. Potpisivanju je prisustvovao i Renato Cianfarani generalni konzul Republike Italije u Rijeci kojemu je to ujedno bio prvi službeni posjet Općini Bale, a prisutan je bio i Alessandro Rossit, ravnatelj Narodnog sveučilišta u Trstu.

Radovi bi trebali početi odmah! Potom će se zbog turističke sezone prekinuti u srpnju i kolovozu. Prva faza radova uredenja unutarnjih prostora trajat  će osam mjeseci, a njihova vrijednost je milijun eura, dok će za kompletno uredenje biti utrošeno dva milijuna eura.

Potpisivanju je prethodio posjet Općini gdje je goste primio načelnik Edi Pastrovicchio koji je u kratkim crtama predstavio baljanske projekte i razvoj u posljednjih osam godina. Naglasio je da se kroz tvrtku i udrugu Mon Perin nastoji što više uključiti i građane te da su Bale danas poznate u cijeloj Hrvatskoj po svom posebnom modelu razvoja.

Osim porasta stanovništva od oko osam posto bilježimo i znatan porast noćenja. U strategiju razvoja su uključeni svi i novo sjedište Zajednice Talijana svakako će dodatno doprinijeti kvaliteti života i razvoju, rekao je Pastrovicchio.

Plinio Cuccurin, koji je bio predsjednik Zajednice Talijana Bale, naglasio je da su se Bale oslonile na vlastite financijske izvore, da je proračun s oko četiri milijuna danas narastao na oko 13 milijuna kuna te da je sve što je učinjeno financirano bez kredita. Naglasio je također da i bez sjedišta Zajednica Talijana, odnosno Bale, jer se ne prave nacionalne i bilo kakve razlike, živi bez obzira na nedostatak prostora. Rad u zajednici smo prepustili mladima kako bi se njima samima osigurala bolja budućnost, rekao je Cuccurin.

Cianfarani je kazao da su model razvoja Bala i samo mjesto nadaleko poznati te da Italija i njezina vlada vjeruju u Zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji te stoga ulažu državni novac za njihov razvoj.

Moramo tražiti oprost od Baljana što su tako dugo čekali na sjedište. Danas nećemo tražiti krivce jer se problem upravo danas rješava. Bale zaslužuju ovaj prostor ne samo zbog mnogobrojnih aktivnosti koje se tu odvijaju ali i zbog istriotskog dijalekta koji je ovdje očuvan. Sve su Zajednice važne, pa tako i zajednica u Balama, kazao je Radin.

Berne' je zaključila da je Općina Bale uvijek izlazila u susret Zajednici.

Nakon potpisivanja gosti su posjetili osnovnu školu koja djeluje kao područna škola talijanske OŠ "Bernardo Benussi" u Rovinju, a uslijedio je i susret s članovima zajednice,  piše  Mihaela MEDIĆ za "Glas Istre".