Slapnik: Projekt Bale Grad-hotel želimo primijeniti u Sloveniji Novosti

Slapnik: Projekt Bale Grad-hotel želimo primijeniti u Sloveniji

27.06.2017

Na inicijativu Tadeja Slapnika, državnog sekretara kabineta predsjednika Vlade Republike Slovenije, kao i dvadesetak gospodarstvenika i gradonačelnika i načelnika Dolenjske regije, u utorak je u kaštelu Bembo upriličena prezentacija projekta Bale Grad-hotel koji je započeo 2004. godine, na inicijativu Baljanina Plinija Cuccurina, i čija priča danas, odnosno 13 godina kasnije prelazi granice Lijepe naše, i susjedima služi kao putokaz i inspiracija za ostvarivanje ovakvih i sličnih projekata u Sloveniji. Bila je ovo prigoda da se od vizionara sazna kako je priča i započela, odnosno jedinstvena prilika da se nakon punih sedam godina od posljednje za javnost otvorene prezentacije Grada-hotela, ponovno čuje i sasluša osoba koja je pokrenula Bale, odnosno od zapuštenog mjesta koje, usput govoreći, tek početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća dobiva vodu, stvorio i još uvijek stvara grad primjer kako zajedno živjeti, raditi i napredovati.

- Ključ uspjeha i napretka Bala nalazi se u zajedništvu Baljana i uključivanju znanja izvana, telegrafskim rječnikom bio bi zaključak, odnosno objašnjenje Cuccurina glede strelovitog uspjeha i evidentnog napretka mjesta.

- U početku smo imali samo priču, ali priču u koju smo vjerovali i znali da može biti realna. Drugi je važan korak bio u priču uključiti znanje, a znanje je došlo s ljudima koji su vjerovali u projekt i njemu se priklonili neovisno o tome jesu li ili nisu rođeni u Balama. S vjerovanjem i znanjem došao je i novac. Gotovo preko noći u Udrugu Mon Perin uključilo se petstotinjak osoba koje su bile visoko pozicionirane u Hrvatskoj, i koje su pomogle svojim znanjem i iskustvom u svladavanju teškoća, i skraćivanja vremena u ishodovanju službenih papira, odnosno prateće dokumentacije, rekao je između ostalog predsjednik Udruge Mon Perin, kazavši da je uspjeh Udruge bio zagarantiran u trenutku kad se shvatilo da je uvjet za okupljanje postala riječ "za", a ne "protiv".

- Povjerenje se gradilo i svojim primjerom pokazivalo da je upravo pozitiva ono što nas treba okupiti i pokrenuti. Mislim da je potrebno naglasiti i da novac nikad nije bio imperativ, već htijenje i želja da prikupimo, pa ako hoćete i iskoristimo znanje od najboljih. A da nije riječ o floskuli, primjer su i godine kasnije kad su Baljani, shvativši da je znanje moć, počeli ulagati u obrazovanje. Rezultat toga je da Mon Perin danas vode mladi i školovani ljudi, i da je u 2014. godini poduzeće proglašeno najboljim u Hrvatskoj, rekao je Plinio Cuccurin.

U ime slovenske strane, prezenteru projekta Grad -hotel, zahvalio je Tadej Slapnik kazavši da su upravo Bale top primjer kako slične projekte implementirati u "deželu".

- Trenutno u Sloveniji imamo tri gradića, Padne, Slovenske Konjice i Bovec, u kojima će se otvoriti, odnosno još četrdesetak lokalnih zajednica koje pripremaju projekt Grad-hotel, a koji bi se trebali realizirati u vremenu od 2018. do 2020. godine. Na tom putu ovaj jednodnevni posjet Balama, kao i sama prezentacija, nama su od neprocjenjive važnosti, tim više što upravo Bale uzimamo kao najbolji, odnosno top primjer kako i sami trebamo raditi, izjavio je Državni sekretar Tadej Slapnik, ispred kabineta predsjednika Vlade Republike Slovenije. (N. ORLOVIĆ RADIĆ)