'ZEMLJIŠTE ZA SAMO JEDNU KUNU OMOGUĆILO NAM JE NOV POČETAK' Novosti

'ZEMLJIŠTE ZA SAMO JEDNU KUNU OMOGUĆILO NAM JE NOV POČETAK'

27.06.2017

Filip je svoje obiteljsku budućnost zamislio daleko od gradske vreve, u miru i tišini baljanske prirode. Potez je to na koji se odlučio posebice kad je dobio vjetar u leđa od općine, i to zbog projekta pod nazivom “Parcela za jednu kunu”, a koji će brojnim mladim obiteljima omogućiti vlastitu kuću uz povoljnije uvjete i kad je riječ o kupnji općinskog zemljišta i gradnji same kuće.

Naime, riječ je o projektu koji su u općini Bale zamislili kao poticajnu stanogradnju, s povoljnim uvjetima za zakup općinskih parcela te boljih uvjeta za podizanje kredita, a sve kako bi mlade zadržali u mjestu.

Brza birokracija

- To je super prilika, jer smo dobili teren za, ajmo reć, nije jednu kunu, ali plaćamo ga oko 150 kuna godišnje, jer smo dobili popuste pri bodovanju, s time da smo išli preko zaklade Mon Perin, koja nam tri godine financira kamate do 50 posto, a kamata je vrlo povoljna. Uistinu se brže rješava papirologija i sve potrebne dozvole - kaže nam Filip Vuković, jedan od korisnika poticaja, koji ne voli život u gradskim sredinama, a Bale, kaže, nude njemu i supruzi posao i budućnost.

On će svoju graditi na građevinskoj parceli od 500 četvornih metara, a kroz nekoliko mjeseci uselit će se u obiteljsku kuću od 160 četvornih metara.

Planiraju visoko potkrovlje s okućnicom, no ima brojnih drugih rješenja. Primjerice, već su niknule prve dvokatnice na zemljištu od 250 do 600 četvornih metara. I takvih je zemljišta općina stavila na raspolaganje stotinjak. Komunalna infrastruktura je uređena, a već su se tri obitelji uselile u nove domove.

No, ova mjera prolazi kroz nekoliko faza i natječaja.

- Sistem funkcionira ovako - postoji natječaj za dobivanje prava gradnje, ali i natječaj za popust zakupa tog zemljišta. Na visinu popusta utječe bodovanje, a boduje se koliko godina ljudi žive u Balama, stručna sprema, godine života, broj djece, a maksimalni popust je 99 posto na zakup - kaže nam Edi Pastrovicchio, načelnik općine Bale. I tek se tada bira tko ima pravo na općinsko zemljište.

Uvjeti natječaja

Sve parcele se nalaze u jednoj zoni na zapadnoj strani Bala. Intencija je bila u početku, kaže nam načelnik Pastrovicchio, da zemljište bude namijenjeno Baljanima, i tako je bilo koncepirano bodovanje, međutim, kasnije se uspostavilo da sami mještani i nemaju toliko potrebe za time, već da postoji interes ljudi izvana koji bi se doselili u Bale.

Da bi se uopće kandidirali na natječaj, ne smiju posjedovati nijednu nekretninu, da im je namjera u kući koju namjeravaju graditi na općinskom zemljištu živjeti cijele godine, odnosno da nije namijenjena isključivo najmu. No, u sklopu kuće je dozvoljena gradnja apartmana ili drugih objekata koji obiteljima donose dodatnu zaradu, između ostalog i za lakše pokrivanje troškova kredita. I dizanje kredita u ovom je slučaju malo drugačije od uobičajenih situacija na koje smo navikli.

- Mi ne dajemo hipoteku na zemljište, ali jamac za kredit može biti zaklada Mon Perin, koja je ponudila rješenje, odnosno ona postaje jamac pri podizanju kredita od momenta kad banka odobri kredit do momenta kada kuća stekne uvjete za stavit hipoteku na objekt - objašnjava nam Pastrovicchio. Uz to, ista zaklada financira i prve tri godine 50 posto kamata i pomaže pri projektiranju i ishodovanju građevinskih dozvola, odabiru izvođača i nadzoru same gradnje.

Mnogo zainteresiranih

- Dosad smo dodijelili 15-ak parcela, od toga su tri kuće sagrađene, sedam ili osam su dobile građevinsku dozvolu, krenut će s gradnjom, ostale su u fazi projektiranja - ističe načelnik koji napominje da je općina dosad uložila oko 500 tisuća kuna za prvu fazu projekta, a u drugoj fazi uložit će oko milijun kuna.

Zainteresiranih mladih obitelji ima, kaže nam, uistinu mnogo.

- K nama su se doselile obitelji iz Pule, Rovinja i primjerice Fažane - ističe Pastrovicchio, koji kaže i da se natalitet i mortalitet u općini izjednačio.

No pronatalitetna i obiteljska politika u općini idu dalje od samih boljih uvjeta za gradnju obiteljskih kuća.

Za svako novorođeno dijete općina daje pet tisuća kuna, svaka prva godina vrtića je besplatna, a ako obitelj ima više od jednog djeteta, nakon prve godine plaća vrtić kao za samo jedno dijete. Ujedno, općina sufinancira i vrtićku školu engleskog jezika te školske udžbenike sa 50 posto od ukupnog iznosa udžbenika. Svaki student u Balama dobiva studentsku stipendiju u visini od 500 ili 600 kuna, ovisno o ocjenama, a pokriva se i ostatak troškova prijevoza srednjoškolaca, koje županija ne pokriva u potpunosti.