I Općina Bale će pristupiti Sporazumu o otpisu dugova

19.04.2015 - 19:03

Općina Bale pridružila se skupini gradova i općina te izvršila sve potrebne aktivnosti u svrhu potpisivanja Sporazuma o mjerama za ublažavanje financijskih teškoća određenog dijela građana, otpis duga socijalno najugroženijim građanima.

S otpisom dugova započet će se odmah po priključenju Općine Bale Sporazumu. Zahtjev je upućen Ministarstvu i biti će obrađen te će se već  kroz nekoliko dana moći početi s otpisima dugova. O točnom datumu početka otpisa dugova, građani će naknadno biti obaviješteni putem medija te putem službene internet stranice Općine. Također, informacije o načinu na koji će dužnici moći ostvariti svoje pravo tj, o načinu korištenja mjere, bit će naknadno objavljene i detaljno pojašnjene kako bi se građanima omogućilo što lakše i jednostavnije ostvarivanje svojih prava.

Sukladno odluci Ministarstva, u prva dva mjeseca primjene Sporazuma, zaključno s 2. travnjem 2015. godine, pravo pristupa mjerama imat će dužnici koji spadaju u kriterij A, a to su korisnici novčanih naknada sustava socijalne skrbi. Tijekom preostala tri mjeseca, od 3. travnja do 30. lipnja, mjerama će moći pristupiti dužnici koji spadaju u kriterij B, a to su građani čija mjesečna primanja u posljednja tri mjeseca do podnošenja zahtjeva ne prelaze 2.500,00 kuna za samca, odnosno 1.250,00 kuna po članu kućanstva. Bitno je istaknuti da se ove mjere odnose na građane koji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu osim one u kojoj žive, nemaju u vlasništvu drugu imovinu koju bi mogli koristiti ili prodati u svrhu podmirenja duga na koji se Zahtjev za otpust/otpis duga odnosi bez ugrožavanja osnovnih životnih potreba, te nemaju oročena sredstva, ugovor o stambenoj štednji i/ili depozit u kreditnoj uniji.

Dugovi koji se otpisuju su oni dugovi građana kojima su na dan 30. rujna 2014. godine bili blokirani računi dulje od 360 dana.

Općina Bale