Dani općine Bale Novosti

Dani općine Bale

16.04.2015

Svečana sjednica Općinskog vijeća i otvaranje prvog obiteljskog hotela La Grisa bili su "točka na i" subotnjih događanja u pitoresknim Balama, održanih u povodu Dana općine i baljanskog zaštitnika, blaženog Julijana.

Sjednica vijeća održana je na Trgu Tomasa Bemba, a tom su prilikom uručena priznanja zaslužnim građanima, tvrtkama i institucijama, koji su, kako se čulo s govornice, doprinijeli da se dobar glas o ovom gradiću daleko čuje.

Povelju Općine iz ruku načelnika Edija Pastrovicchija ove su godine dobili Evica Lovas, Baljanka koja je ponijela i titulu Majke godine, Daniela Peršić, osnivačica udruge Kaktus i osoba zadužena za sve općinske evente, Fulvio Rustico, donedavni konzul Republike Italije u Rijeci, veliki prijatelj Bala, Ljutvije Murić, vlasnik novootvorenog baljanskog hotela La Grisa, te predstavnici Talijanske unije, Generalnog konzulata Republike Italije u Rijeci, tršćanskog sveučilišta i baljanske Zajednice Talijana.

U pozdravnom govoru župan Ivan Jakovčić je obećao da će se osobno založiti da se spor o baljanskom priobalju, koji se vodi na relaciji Općina - država, što prije i bezbolnije riješi. Također, istaknuo je i želju da Županija i Bale kreiraju novi tematski park koji će se temeljiti na
ljepotama baljanskog priobalja i bogatstvu njegove flore i faune.

U nastavku svečane sjednice načelnik Pastrovicchio osvrnuo se na tekuće investicije i rad Općine, podsjetivši da Bale u ovoj godini u nove projekte ulažu oko tri milijuna kuna, odnosno još 50 milijuna ako se dodaju "vanjski" i privatni projekti.

Uz župana, i načelnik Bala iskoristio je prigodu da se za sve ono dobro učinjeno u Balama zahvali Pliniju Cuccurinu, koji je ovog puta, što nije prošlo nezapaženo, izostao sa svečanosti proslave Dana općine.

S Trga Tomasa Bemba uzvanici su se preselili desetak metara dalje, u starogradsku ulicu La Grisa. Povod tome bilo je svečano otvorenje istoimenog hotela, u vlasništvu obitelji Melihe i Ljutvija Murića.

Prisutan je bio i prvi čovjek hrvatskog turizma Veljko Ostojić, koji je iskoristio prigodu i čestitao investitorima i Općini. Govoreći o hrvatskom turizmu, Ostojić je rekao da ćemo kao zemlja uspjeti onda kada gostima ponudimo doživljaj kojeg će se oni sjećati čitavog života.

Hotel La Grisa nastao je rekonstrukcijom čak osam starih ruševnih kuća, danas međusobno povezanih. Sastoji se od 22 sobe, dva apartmana, wellness centra, restorana i caffe bara, a kako veli Murić, uskoro će biti otvorena i kušaonica autohtonih proizvoda.

Rekonstrukcija je počela prije sedam godina, za  radove i opremu utrošeno je oko tri milijuna eura, a danas je u hotelu zaposleno 15 djelatnika. Trenutno se u La Grisi odmara 16 gostiju; piše Nina Orlović Radić za "Glas Istre".