Bale dobile 2 milijuna kuna za pročistač otpadnih voda Novosti

Bale dobile 2 milijuna kuna za pročistač otpadnih voda

11.01.2016

Općina Bale, zahvaljujući sredstvima IPARD-a i novcima iz Europskih fondova, posljednjeg je mjeseca u godini dobila više od dva milijuna kuna. Sredstva su već legla na općinski račun i gledajući red veličina predstavljaju oko 20 posto baljanskog proračuna. Sredstva su osigurana zahvaljujući odlično odrađenom projektu djelatnika općine i konzultantske tvrtke s ciljem dobivanja sredstva za izgradnju pročistača otpadnih voda.

- Nakon tri godine, koliko je trajao projekt - od inicijative do ostvarenja sa zadovoljstvom mogu reći, isplatilo se. Iz EU fonda, pribavili smo više od dva milijuna kuna odnosno oko 20 posto baljanskog proračuna, što za našu Općinu predstavlja velik novac  kojeg danas opet možemo reinvestirati za buduće projekte, rekao nam je načelnik Bala, Edi Pastrovicchio, dodavši da put do novaca nije bio jednostavan.

- Riječ je o dugotrajnom i zahtjevnom postupku prilagodbe EU standardima a koji među inim radnjama podrazumijeva brojne predradnje od prevođenja materijala s engleskog preko ispunjenja rigoroznih uvjeta, ali i mnogobrojnih kontrola na terenu pa sve do potvrde da je pročistač plaćen vlastitim sredstvima. Ipak nakon svega isplatilo se, veli nam prvi Baljanin, Edi Pastrovicchio.

Ulog u buduće projekte

Pročistač otpadnih voda treće generacije MBR (tehnološki najkvalitetniji na tržištu) pozicioniran je na kilometar udaljenosti od baljanske starogradske jezgre i u funkciji je dva mjeseca. Riječ je također o ekološkom projektu koji je Bale, napose njegovu starogradsku jezgru oslobodio od neugodnih mirisa i prakse pražnjenja septičkih jama. Na pročistač je u prvoj fazi spojeno 750 stanovnika (u Balama ih živi osamstotinjak), a ostavljena je i mogućnost nadogradnje za jednak broj novih priključaka, odnosno domaćinstava.

Uređaj je lociran u predjelu Laco Novo na cesti koja vodi do Monperinovih kampova San Polo i Colone. Površina bazena zaprima oko 1.500 kubika vode koja se nakon obrade koristi za zalijevanje sportskih terena za čije je potrebe Općina do sada godišnje trošila oko pedeset tisuća kuna. Pored pribavljenog novca i uštede spomenimo i to da je riječ o mehaničko-biološkom uređaju s membranskom separacijom kroz koji prolazi pročišćena voda.

Dakle, novac koji je Općina ranije pribavila sada joj je nadoknađen iz IPARD-a. U kasi je opet dva milijuna i nešto kuna. Što će biti s njima i kako će se iskoristiti pitanje je koje se nametnulo samo po sebi.

U što uložiti novce

Puno je projekta. Konkretno, Bale su za novce EU fondova kandidirale reciklažno dvorište, nadogradnju vatrogasnog doma, financiranje infrastrukture, odnosno nastavka  uređenja starogradske jezgre i asfaltiranje nerazvrstanih cesta. No, trenutno smo u fazi čekanja jer se nadamo da će kroz dva mjeseca stići i  povrat dijela sredstava uloženih u javnu rasvjetu. Podsjećamo, već je obavljena zamjena kompletne javne rasvjete u Balama, Golašu i Krmedu gdje je dotrajala tehnologija zamijenjena modernom i učinkovitom led rasvjetom čime smo ostvarili uštedu od oko šezdeset posto na troškovima računa. Novac s pravom očekujemo jer je sufinanciranje projekta u visino od 40 posto vrijednosti investicije potpisao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.  Ujedno, ponavljam taj je postotak bio i najviši mogući koji smo mogli dobiti vezano za našu uvrštenost u petu, ujedno i najrazvijeniju skupinu općina i gradova u zemlji, zaključio je načelnik Bala Edi Pastrovicchio.

Svakom umirovljeniku Bale uplaćuju 350 kuna

I dok je s jedne strane Europa božićnicom darivala Bale, Općina je također božićnicama darivala svoje žitelje. Konkretno, svi mali Baljani uključujući i četvrte razrede osnovne škole dobili su novogodišnji paket, jednako kao i korisnici socijalnog programa. Na račun svakog umirovljenika stiglo je po 350 kuna, dok je osmero socijalno ugroženih mještana dobilo poklon bon u iznosu od 500 kuna. Također, svako je kućanstvo Bala darivano i prigodnim darom - panettoneom. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)