City
Bale proslavile svoj dan Novosti

Bale proslavile svoj dan

30.04.2018

Dan općine, koji se slavi uz blagdan zaštitnika Bala, bl. Julijana, obilježen je svečanom sjednicom Općinskog vijeća u kaštelu Bembo. Uz pozdravni govor predsjednika Općinskog vijeća Vedrana Šetića, koji je zahvalio brojnim gostima i uzvanicima na dolasku, prisutnima se obratio načelnik Edi Pastrovicchio, koji je podsjetio na prošlogodišnje uspješne projekte - od besplatnog vrtića za roditelje najmlađih Baljana, povećane učeničke i studentske stipendije, preko izrade programa poljoprivrednog zemljišta, projektne dokumentacije za uređenje Trga La Musa pa sve do uspješnih kandidatura za EU sredstva kojim će se urediti cesta za stanciju Meneghetti, sanirati toranj s gradskom urom te izraditi prostorni plan. Od kapitalnih investicija koje slijede i koje su dobrim dijelom u tijeku, načelnik je istaknuo izgradnju komunalne infrastrukture na potezu od Trga La Musa do naselja Grota, rekonstrukciju Trga La Musa te uređenje poljskih putova.

Povjerenje

- Od male Općine danas smo, međusobnim razumijevanjem i povjerenjem, zajedničkim trudom znanjem i ulaganjima postali respektabilna Općina koja se nametnula kao uzor i primjer ostalima, rekao je Pastrovicchio, naglasivši i da se taj evidentni i kvalitativni skok učinio zahvaljujući svim Baljanima. Na primjeru brojki i postotaka objasnio je o čemu se radi. Naime, kako je istaknuo, posljednjih se godina upravo umjesnošću i znanjem vijećnika i ostalih čak trideset posto od ukupnih proračunskih sredstava izdvajalo za komunalne projekte i investicije, da bi lani taj postotak bio još više podignut i to na dojmljivih 50 posto.

- Ovim tempom nastavljamo i dalje te nam osim nastavka izgradnje infrastrukture slijedi i izrada idejnog projekta novog trgovačkog centra kao i početak rada na projektu Bale - Grad Hotel, najavio je između ostalog, prvi čovjek Bala, kojemu je Plinio Cuccurin, predsjednik Nadzornog odbora "Mon Perina" uputio čestitke i riječi zahvale za sve ono što je nesebičnim angažmanom, trudom i vjerom u svoje sumještane i projekte za razvoj Bala, učinio.

Težak put

Naime, baljanski je vizionar Plinio Cuccurin, u vrlo emotivnom govoru podsjetio prisutne na težak put kojim su pokretači razvoja i napretka u Balama tijekom proteklog desetljeća, kročili.

- Izdržati četrnaest godina na jednom projektu vrijedno je svake zahvale, tim više što je u njegovu realizaciju i na samom početku vjerovalo malo ljudi. No, danas je došlo vrijeme kad se zaboravlja na trnovite početke pa vas želim podsjetiti da su Bale i ne tako davno, bile tek jedna općina i to općina koja je u Istri zauzimala pretposljednje mjesto na ljestvici uspješnosti. Podsjetit ću vas i na riječi koje je tada izgovorio Pastrovicchio, a zahvaljujući kojemu je i Ladonja došla na vlast, a koje su glasile i bile dano obećanje - nećemo ništa prodavati. Podsjećam, i da smo nakon mjesec dana upravljanja Balama u proračunu pronašli 2,5 milijuna kuna duga ali i ono još strašnije-prijedlog Prostornog plana koji je predviđao gradnju kuća u vojnoj zoni, kao i prodaju zemljišta uz more. Jednom riječju, naišli smo na totalnu destrukciju i princip rada "ne zanima nas tko će i što će biti u Balama poslije nas". Naglašavam i da je u to vrijeme općinsko vijeće imalo jednu osobu s visokom stručnom spremom (mene), dok danas s ponosom mogu reći da su nam gotovi svi vijećnici visokoškolovani mladi ljudi koji su se školovali upravo i zahvaljujući stipendijama koje im je općinsko vijeće osiguralo, rekao je Plinio Cuccurin, dodajući kako je ipak ono najvažnije u svih ovih proteklih godina bilo i ostalo ono što se naziva ispunjeno obećanje koje su dali svojim sugrađanima.

- Ako se ispuniti obećanje smatra politikom, onda smo bili i ostali ljudi koji se bave politikom, dodao je Cuccurin, kazavši kako je "u takvoj politici" Pastrovicchio izdržao punih četrnaest godina i bio onaj koji je na svojim leđima vukao Bale u zacrtanom smjeru.

Osvrnuo se i na danas deset milijuna težak proračun Bala, koji se kako je rekao, još do nedavno punio novcem od prodaje nekretnina, a danas pristiže iz poreza od dobit i zakupnina od poduzeća koje je osnovala Općina, poput Mon Perina, koji zapošljava preko 130 djelatnika i koji će samo u ovoj godini u razvoj Bala uložiti novih 70 milijuna kuna, najavio je Plinio Cuccurin. (napisala za Glas Istre Nina ORLOVIĆ RADIĆ)