Bale se nalaze na trećem mjestu deset najrazvijenih općina u Hrvatskoj Novosti

Bale se nalaze na trećem mjestu deset najrazvijenih općina u Hrvatskoj

16.04.2015

Institut za međunarodne odnose razvrstao je sve županije, gradove i općine u Hrvatskoj po indeksu razvijenosti. Ta studija, napravljena za Ministarstvo regionalnog razvoja, potvrdila je da je Hrvatska podijeljena napola - čak 46 posto jedinica lokalne samouprave danas ne doseže stupanj razvoja veći od 75 posto hrvatskog prosjeka. To znači da će, kada bude uveden novi sustav financiranja općina, gradova i županija, potpomognutu pomoć države primati čak 256 gradova i općina te 11 županija. Tako je, primjerice, Dubrovačka županija čak pet puta razvijenija od Vukovarske.

Indeks razvijenosti ovisi o dohotku po stanovniku, stopi nezaposlenosti, proračunskim prihodima, udjelu obrazovanog stanovništva te kretanju stanovništva. To znači da je u tim gradovima i županijama vrlo malo zaposlenih i obrazovanih, niski su im prihodi po stanovniku i opstaju samo zahvaljujući pomoći iz državne blagajne.

Prema studiji Instituta za međunarodne odnose Bale se nalaze na trećem mjestu deset najrazvijenih općina u Hrvatskoj sa prosječnim dohotkom od nešto više od 36 tisuća kuna, nezaposlenošću od 4,8 posto i 51 posto obrazovanog stanovništva. Najrazvijenije mjesto danas u Hrvatskoj je Dugopolje. Ta općina udaljena 12 kilometara od Splita, s malo više od 3.000 stanovnika, svoj je razvojni bum doživjela zahvaljujući brojnim poslovnim zonama u koje su se preselile mnoge tvrtke. Dohodak u ovoj općini iznosi 23.254 kune, a nezaposlenost 13,1, ali indeks rasta je 289,9 posto, dok je on u Balama 150.05 na drugom je mjestu Kostrena  u kojoj je dohodak oko 32, a indeks rasta 163,71, javlja Jutarnji list.