Bale se rješavaju neugodnih mirisa i septičkih jama Novosti

Bale se rješavaju neugodnih mirisa i septičkih jama

17.05.2015

Uz odličan ritam baljanskih glazbenika - Limene glazbe "Mon Perin" i velikog broja građana pitoresknog gradića, u subotu poslijepodne u probni je rad pušten pročistač otpadnih voda, pozicioniran na kilometar udaljenosti od baljanske starogradske jezgre. Riječ je o projektu starom šest godina i investiciji vrijednoj  oko pet milijuna kuna. Polovicu sredstava financirala je Općina, dok je drugi dio dobavljen iz EU fondova.

- Riječ je o velikom i vrijednom ekološkom projektu koji će Bale, napose starogradsku jezgru osloboditi od neugodnih mirisa i pražnjenja septičkih jama. Konkretno, u slijedećih mjesec dana na pročistač će biti spojeno 120 priključaka/domaćinstava, odnosno na njega će, ovisno o priljevu sredstava biti spojene i čitave Bale,  rekao je na svečanom otvaranju probnog rada pročistača baljanski načelnik Edi Pastrovicchio.

Govoreći o samom uređaju, smještenom u predjelu Laco Novo (na cesti koja vodi do Monperinovih kampova San Polo i Colone), predstavnik izvođača tvrtke "Almes-Eco" iz Rijeke, Dean Rumora istaknuo je da je riječ o "zelenoj tehnologiji"  i jednom od najboljih primjera domaće pameti ali i najvišeg stupnja pročišćavanja koji se trenutno može realizirati.

- Riječ je o mehaničko-biološkom uređaju s membranskom separacijom kroz koji prolazi pročišćena voda. Upravo, ona će daljnje biti korištena za navodnjavanje sportskih i poljoprivrednih terene, dok se i mulj može koristiti i to kao dohrana za tlo, rekao je Rumora. Inače, od načelnika Pastrovicchija doznajemo, da će u mjesec dana na pročistač s prijemom od dvije tisuće kubika vode, biti spojeno 120 domaćinstva te da će kroz taj period  profunkcionirati i tank s vodom, iz kojeg će korisnici vodu moći i pribaviti.

LED rasvjeta u Balama, Krmedu i Golašu

Nakon što su u probni rad pustili novi pročistač, već ovog tjedna Baljani će morati izabrati najboljeg izvođača za novu, LED rasvjetu Bala, Krmeda i Golaša. Kako doznajemo od Pastrovicchija, nova i štedljiva rasvjeta, vrijedna je oko 900 tisuća kuna u potpunosti će biti postavljenja do početka slijedećeg mjeseca.

(piše za Glas Istre N. ORLOVIĆ RADIĆ)