Fešta za vrhunac ljeta Novosti

Fešta za vrhunac ljeta

16.04.2015

Tradicionalna Baljanska noć okupila je velik broj posjetilaca. To i ne čudi kada se zna da Bale i ove godine ruše svoje turističke rekorde. U kampovima na obali boravi 2.100 turista, a do 5. kolovoza ostvareno je 110 tisuća noćenja, gotovo petinu više nego prošle godine. Uz  to u Balama uz tradicionalni ferragosto boravi velik broj ovdašnjih iseljenika.

Organizatori iz Općine Bale, njena Turistička zajednica i Zajednica Talijana priredili su stoga bogat program. U kooperaciji s Last Minute Open Jazz Festival, za završni dan ove već uhodane glazbene manifestacije na Trgu La Musa nastupila je kubanska  pjevačica Elsa Valle i njezin band Rumba Caliente.

Vrućim latinoameričkim ritmovima rasplesali su publiku. Valle je rođena na Kubi, a sada živi u Europi. Diplomirala na najboljoj glazbenoj školi Tropicana u Havani. Nakon uspjeha na poznatom festivalu "Boleros de Oro" otisnula se u svijet. Nastupala je na jazz, latino i pop festivalima sa zvijezdama kao što su Estremeno, Santana, Al Di Meola i legendarni kubanski Buena Vista Social Cluba. Njezin je stil zanimljiv spoj tradicionalnog i suvremenog kubanskog pjevanja.

Dok je publiku zagrijavao Rekonstrukcija band, na Trgu Tomasa Bemba u sklopu posljednje večeri Jazz Festivala nastupao je band Waveform, kojeg čine Miro Alduk na gitari, Ivan Božičević na klavijaturama, Ante Jurinović na bassu i Jan Ivelić na bubnjevima.

Inače, program Baljanske noći započeo je održavanjem Županijskog prvenstva u jedrenju za optimiste u uvalama Colone i San Polo. U popodnevnim satima s Trga La Musa krenula je biciklijada. Potom je u sportskom centru Laconovo održan malonogometni turnir, na kojem je najbolja bila momčad "Neko iz mase".

U večernjem dijelu programa, koji je vodila animatorica Vukica Palčić, nastupili su brojni gosti. Tako su članovi pulskog Plesnog studija Centar pokazivali plesne vještine. Svojim se točkama iskazao i mađioničar Albin. Izvedena je i zumba animacija, a nastupile su članice kluba iz Bala sa svojom trenericom Martinom Petrić. I za kraj, ove godine je prvi put priređen ponoćni vatromet.

U Balama se feštalo i u nedjelju, kada je obilježen Dan Turističke zajednice. Na Trgu La Musa organiziran je sajam baljanskih proizvođača, koji je prošle godine bio dobro posjećen, a fešta je dovršena večernjim Show dance nightom, piše Aldo Pokrajac za "Glas Istre".