Mon Perin investira više od milijun kuna Novosti

Mon Perin investira više od milijun kuna

16.04.2015

Redovna skupšti­na trgovačkog društva Mon Perin. koje je osnovala istoi­mena udruga usvojila je sve predložene odluke. Opuno­moćenici 878 udjelnlčara su odlučili da se dobit nakon oporezivanja iz prošle godine u iznosu od 516 tisuća kuna rasporedi u zadržanu dobit. Direktor društva Kristijan Dubinko je pojasnio udjelničarima da je prošle godine društvo ostvarilo 11,3 miliju­na kuna prihoda i 10,6 miliju­na kuna rashoda. Noćenja u dva autokampa, koje je društvo dobilo u dugoročni zakup od Općine, od preuzimanja 2005. godine porasla su s 59 na 129 tisuća. U lanjskoj go­dini porast je bio šest posto. Prihodi su rasli puno brže pa su u istom razdoblju s 2,5 na­rasli na 11.3 milijuna kuna. Dobit je s amortizacijom sko­čila na 4,8 milijuna.

Ove godine Mon Perin in­vestira više od milijun kuna. Tim će se sredstvima posta­viti širokopojasni internet u kampovima, televizije i sa­telitske antene u mobilnim kućicama, urediti novih 35 parcela u Colonama, sanira­ti plaže i ceste. Uz to, društvo je zbog ranog početka sezo­ne u sanitarnim čvorovima postavilo grijanje, a kupljeni su i šatori za smještaj 42 oso­be što će koristiti baljanski i kanfanarski učenici, sportaši i aktivisti u udrugama.

- Za ovu godinu pripre­mili smo puno promotiv­nih akcija dovođenja novih gostiju. S 33 iznajmljivača, ugostitelja i trgovaca uveli smo kartice Bale friend koji­ma se omogućuje besplatni ulaz u kampove i sustavom popusta potiče potrošnja u Balama. Kroz sustav Bale-hotel punimo privatni smje­štaj i omogućujemo kori­štenje pansiona u Balama i kampovima po cijeni od 16 do 27 eura. Uveli smo i zajednički brend ekstradje- vičanskog maslinovog ulja Mon Perin. Tiskali smo i nove brošure te promotiv­ni materijal. Zahvaljujući marketinškim akcijama do sada smo ove godine ostva­rili 10.625 noćenja,264 posto više nego lani u isto vrijeme, rekao je Dubinko.

Osnivač udruge Mon Perin Plinio Cuccurin dao je infor­maciju udjelnićarima o prije­nosu poslovnih udjela. Mon Perin je osnovalo 928 udjelničara. među kojima su bili Općina Bale i 402 stanovnika s njenog područja. Trenutno društvo ima 878 udjelničara. Zahvaljujući statutarnim odredbama društva Opći­na ima zlatnu dionicu, a svoj udjel je s početnih 0,16 pove­ćala na 14,7 posto. U pojedi­nim godinama udjeli su se prodavali s porastom od 5,4 do 24,5 posto, a prosječan je porast bio 11,6 posto.

- U isto vrijeme dionice turističkih društava su se strmoglavile, a naše su po­većale vrijednost. Temeljni kapital nam trenutno iznosi 31 milijun kuna. Imamo vi­soka likvidna sredstva pa se samofinanciramo. Na stra­nicama Mon Perina će sada proraditi interna burza pa će udjelničari ili njihovi par­tneri moći preko nje pro­davati i kupovati udjele. Na žalost, sudski spor oko vla­sništva nad zemljištem s dr­žavom koji traje već pet go­dina priječi nam planirano investiranje u hotel i druge sadržaje pa smo se u me­đuvremenu okrenuli pla­niranoj turističkoj valoriza­ciji Bala kao grada-hotela. Nedavno smo prvostepeno dobili sudski spor za zemlji­šte na kojem ćemo graditi hotel, izvijestio je Cuccurin.

Mon Perin je uz dugogo­dišnju koncesiju dobio od Općine i pravo gradnje ho­tela i ostalih turističkih obje­kata. Pritom zemljište osta­je u vlasništvu Općine pa ne može doći do njegovog otuđenja. Za uzvrat Opći­na ubire prihod od najma kampova. Prije nego ih je dobio Mon Perin. Općina je od toga godišnje dobiva­la 250 tisuća kuna. a sada je taj prihod respektabilnih 2,5 milijuna.

Mon Perin ove go­dine u Bale na izlete dovodi i goste Maistre za koje, uz obilazak gradića, organizira degustaciju autohto­nih proizvoda i posjet poznatom lapidariju s arheoloških nalazima Iz ranog srednjeg vijeka, piše Aldo Pokrajac za "Glas Istre."