Održana svečana sjednica Općine Bale Novosti

Održana svečana sjednica Općine Bale

30.04.2022

Moram priznati da u Balama nikad nije gostovalo tako šaroliko društvo političara. Ipak, mi smo prolazni, a ljudi ostaju i mi smo tu zbog njih”, kazao je dugogodišnji baljanski načelnik Edi Pastrovicchio prilikom jučerašnjeg obilježavanja dana te Općine na Trgu Tomaso Bembo. I doista, Bale su sinoć bile mjesto susreta velikog broja gradonačelnika i načelnika gotovo svih političkih opcija. Nije bilo tek pazinske gradonačelnice Suzane Jašić.

Tako su se na jednom mjestu našli istarski župan Boris Miletić, pulski gradonačelnik Filip Zoričić, rovinjski Marko Paliaga, umaški Vili Bassanese, buzetski Damir Kajin, vodnjanski imenjak i prezimenjak baljanskog Edi Pastrovicchio, te mnogo općinskih načelnika - Cerovlja, Svetvinčenta i mnogih drugih. Također, tu su bili i novi partneri i investitori u područje Bala - predstavnici istarskog nogometnog prvoligaša NK Istre 1961 na čelu s izvršnim direktorom Mikelom Lauzuricom Evoletom.

Koraci djetinjstva

“Koraci djetinjstva naših Bala su odavno prošli. Čini mi se da im je prošao i pubertet i da sada imamo punoljetnu Općinu”, slikovito se izrazio predsjednik tamošnjeg Vijeća Vedran Šetić, dok se Pastrovicchio prisjetio da su Bale prije 18 godina imale tek autokampove u vlasništvu dvije obitelji.

“U međuvremenu smo dokazali i pokazali da se Bale mogu voditi i na drugačiji način. Postali smo jedna od boljih općina u Istri. U zadnjih su godinu dana izgrađene nove jaslice, nadograđena je škola, te su uređene i sve učionice najmodernijom opremom. Općenito, u ovoj je godini uloženo desetak milijuna kuna u kapitalne investicije u Balama, i to je za općinu naše veličine jako puno novaca. Također, povećan je socijalni program, a svi školarci imaju besplatnu marendu. Vjerujem da ćemo i dalje zadržati takav nivo”, istaknuo je Pastrovicchio, pa je izvan protokola dao riječ predsjedniku Nadzornog odbora baljanskog Mon Perina i poznatom istarskom poduzetniku Pliniju Cuccurinu, koji je inače u Balama poznat kao idejni začetnik i glavni pokretač procesa koji su u zadnjih 15-tak godina rezultirali renesansom Bala i baljanskog priobalja.

Prošlost i budućnost

“O prošlosti se sve zna jer se vidi što je učinjeno. Za ono što će tek biti potrebno je zajedništvo. Bale su došle do nivoa koji je jako teško održati i ako ostanemo na njemu vjerojatno ćemo nazadovati. Dokazali smo da rastemo demografski, za razliku od drugih općina, i to nas tjera na novi iskorak. Moramo također povećati broj stanovnika. Dokazali smo da smo otvoreni za svakoga i zato mogu najaviti da je u pripremi jedan projekt koji će u naredne četiri godine dovesti u Bale oko 100 obitelji”, kazao je Cuccurin i najavio još jedan projekt kojim bi se, veli on, trebala stvoriti energetska zajednica.

“Radi se o solarnoj elektrani u kojoj će stanovnici biti vlasnici i u konačnici dobivati besplatnu struju na bazi njihovog uloga. Također, Mon Perin će poboljšavanjem kvalitete kampova Balama doprinijeti s ukupnim iznosom od oko 600 milijuna kuna u sljedećih pet godina. Nakon toga, u još pet godina doprinos Balama će biti još 600 milijuna kuna, dakle govorimo o milijardu i dvjesto milijuna kuna ulaganja”, najavio je Cuccurin. Znakovito je primjetio da su nakon 18 godina “nekadašnji politički suparnici sada postali naši prijatelji”. A izjave za naš list dali su gradonačelnik Umaga Vili Bassanese i župan Miletić.

Iskazati poštovanje

“Posljednji put sam ovdje bio 2008. godine, a s načelnikom Edijem Pastrovicchijem sam puno u kontaktu. Poštujem njegov rad, a inače nemam običaj obilaziti proslave dana gradova i općina. Primjerice, u Puli nisam nikada bio. Zato želim iskazati poštovanje prema radu načelnika Pastrovicchija, koji je pun truda i razumijevanja. Mi smo uvijek bili sličnih političkih razmišljanja. Zanimljivo je da su Bale prije 14 godina izgledale potpuno drugačije”, kazao je Bassanese.

“Drago mi je da danas možemo proslaviti dan općine Bale i njihovog zaštitnika svetog Julijana”, kratko je komentirao istarski župan Boris Miletić i napomenuo da Općini Bale stoji uvijek na raspolaganju.

Općinske nagrade

Plakete za Dan općine dobili su Ennio Malusa za izniman doprinos očuvanju i promicanju kulturnog i povijesnog identiteta općine Bale, Zajednica Talijana Bale za 75.godina kontinuiranog rada i 50. obljetnice djelovanja folklora, kao i očuvanju autohtone talijanske kulture, DVD Bale za 20-godišnji rad u zaštiti od požara i doprinos razvoju vatrogastva, Marco Opšivač za izvanredna sportska dostignuća na Svjetskom kickboxing prvenstvu te Mia Žufić za postignute rezultate i dostignuća u tenisu.

Zahvalnice su dobili Sandra Orbanić za veliki doprinos i sudjelovanje u izgradnji jaslica u Balama, Florijana Maružin za dugogodišnji rad i doprinos u odgojno-obrazovnom području općine Bale te cvjećarna "Daniela" za 17 godina kontinuiranog rada i izniman doprinos u razvoju cvjećarstva na području općine Bale. (Piše za Glas Istre: Marcello Rosanda)

Održana svečana sjednica Općine Bale

Koraci djetinjstva