Općina Bale je nabavila 150 kompostera za kućanstva Novosti

Općina Bale je nabavila 150 kompostera za kućanstva

21.02.2022

Općina Bale je, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, nabavila 150 kompostera zapremnine od 350 litara za kompostiranje otpada iz kućanstva i vrta na otvorenom, ukupne vrijednosti 58.125,00 kuna koji će se podijeliti zainteresiranim korisnicima.

Zainteresirani građani mogu doći preuzeti komposter, svakim radnim danom od 08:00  do 9:00 sati u sjedište komunalnog društva FORLANETTE d.o.o., Istarska 13, Bale.
Zbog ograničenosti broja kompostera prvenstvo podjele bit će određeno prema redoslijedu zaprimanja i to za svako kućanstvo po jedan komposter. Podjela se vrši do isteka zaliha.

Komposteri služe za odlaganje biootpada. Biootpad je kuhinjski otpad (ostaci od pripreme hrane) te vrtni ili zeleni otpad što čini gotovo trećinu kućnog otpada. Najbolji način zbrinjavanja biootpada je biološka obrada na mjestu nastanka (npr. kompostiranje odnosno pretvaranja organskog otpada u plodni humus).

Što se može kompostirati?
Sav biljni otpad iz kuhinje, vrta, voćnjaka i travnjaka:
- kuhinjski otpad (ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog kave i čaja, ostaci kruha, peciva, listovi salate, kelja, blitve i sl.)
- vrtni ili zeleni otpad (otkos trave i živice, lišće, granje, uvelo cvijeće, otpalo voće, zemlja iz lončanica za cvijeće, ostaci voća i povrća, korov, kora)
- ostali biootpad (kora drveta, kosa, dlaka, slama, piljevina, iverje, papirne maramice, borove iglice, manje količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci.

Što se ne može kompostirati?
- tekući ostaci hrane;
- meso, riba, koža, kosti;
- mliječni proizvodi, ulja i masti;
- pepeo, ambalaža, guma, opasni otpad;
- obojeni i lakirani drveni otpad;
- papirnati i stakleni otpad;
- odjeća, cigarete.

Vjerujemo da će naši sugrađani prepoznati prednosti ovakvog načina zbrinjavanja biootpada, te od  nekorisnog otpada stvoriti korisni humus, kojeg će naknadno upotrijebiti u svom vrtu ili cvjetnjaku.