Pismo Predsjednika Nadzornog odbora Mon Perina

Poštovani prijatelji, poštovani dioničari,

nadam se da ste dobro i želim vam da tako ostane i nadalje.

Dijeleći teške trenutke s kojima smo svi suočeni (COVID-19), ostanimo zahvalni svima koji su na prvoj crti ove bitke i poštujmo sve njihove napore. Slijedimo sve upute koje se odnose na samoizolaciju i samozaštitu. Samo tako pomoći ćemo sebi i svima oko nas. Zajedništvo, solidarnost i uzajamno pomaganje jedini su način da iz svega ovoga izađemo jači.

U Balama je za sada uglavnom sve mirno. Na sreću, još nitko nije pozitivan na COVID-19. U Mon Perinu se cijelu jesen i zimu intenzivno radilo na pripremi ove sezone, kako bi naši gosti bili ugodno iznenađeni novim sadržajima te uređenjem okoliša i svih prostora u kojima borave. Na žalost, okolnosti u kojima se sada nalazimo nisu se mogle predvidjeti. Ipak, svjesni toga da nakon oluje dolazi sunce, poduzeli smo aktivnosti kojima želimo održati optimizam, pridonijeti zajedništvu, solidarnosti i uzajamnom pomaganju svima nama.

Krajem veljače procijenili smo poteškoće s kojima ćemo se svi mi suočiti kao pojedinci i kao zajednica te poteškoće s kojima će se suočiti Mon Perin, u kojem ste dioničar. Nažalost, naše procjene za sada su se pokazale točne.

Pošast u obliku bolesti i nedaće kao njena posljedica nikoga ne zaobilaze. Nadam se da će mnogi pronaći motiv za novi početak u vrijednostima koje su i prije gajili ili pak u onima koje će otkriti kroz ovo vrijeme samoizolacije. Nadam se da ćemo isto tako osvijestiti mnoge ili barem neke naše propuste, krive postupke ili pak pogrešne postavke i procjene, kako prema ljudima koji nas okružuju, tako i prama poslu ili životu općenito.

Uvjeren sam da ćemo i u načelima, smislu postojanja i radu Mon Perina pronaći vrijednosti i motivacije koje će postati dijelom naših života, kako kroz ovo vrijeme samoizolacije tako i u vrijeme novog početka.

U našem promišljanju krenuli smo od procjene da će tek sezona 2021. godine donijeti prihode Mon Perinu. U traženju rješenja za period do tada, nit vodilja bila je solidarnost, zajedništvo i uzajamno pomaganje. Imperativ pri tome bio je zadržati zaposlene, očuvati radna mjesta i Mon Perin, te pomoći zajednici u okviru naših mogućnosti.

Tako su svim zaposlenicima osigurana primanja i dodatni poslovi i prije mjera Vlade RH, na kojima smo zahvalni. Pojačana je proizvodnja voća i povrća kako bi održali zaposlenost i osigurali novi izvor prihoda. Osigurana je besplatna podjela povrća za potrebite.

Iako je Općina Bale donijela odluku kojom za vrijeme trajanja epidemije oslobađa Mon Perin 50% zakupnine, odlučeno je razliku donirati Općini Bale u želji da se ne smanji socijalni standard našeg stanovništva.

Zdravstvenom osoblju u bolnici Pula stavljeni su na raspolaganje smještajni kapaciteti tako da se oni i članovi njihovih obitelji mogu donekle odmoriti od teškog i hvalevrijednog rada za sve nas. Zaklada Mon Perin, čiji sam jedini osnivač, osigurala je novčanu donaciju za potrebnu medicinsku opremu.

Da bi prebrodili ovu sezonu i pripremili se za narednu, uz smanjene troškove, odgađanje zatečenih investicija, smanjene plaće i naknade za vrijeme dok se ne radi, potreban nam je i dodatni napor svih nas dioničara Mon Perina.

Predložio sam Nadzornom odboru, a Nadzorni odbor je prihvatio, da se ove godine na redovitoj godišnjoj Skupštini dioničara ne odlučuje o isplati dividende, što znači da se ove godine ne bi isplaćivala dividenda. Znam da ste svi računali na dividendu, ali kao što su zaposlenici i menedžeri računali na plaće, dodatke i bonuse te jednoglasno pristali na umanjenja koja iznose i do 70%, vjerujem da ćete se složiti s mojim razmišljanjem i razmišljanjem Nadzornog odbora, da se i na temu dividende mora manifestirati solidarnost, zajedništvo i uzajamnost u međusobnom pomaganju. Stoga sve vas, dioničare Mon Perina, lijepo molim da prihvatite prijedlog Nadzornog odbora o neisplati dividende i date podršku poduzetim aktivnostima.

Mon Perin i u ovim teškim trenucima, u kojima nije sasvim izvjesno kako će se u budućnosti odvijati djelatnost turizma i ugostiteljstva, i nadalje nastavlja njegovati participativno, socijalno, uzajamno i održivo poduzetništvo. Uvjereni smo da su to odlike koje će svako društvo morati u sebi imati u novim vremenima, jer bez njih nema empatičnosti kako prema gostu tako i prema radniku, vlasnicima i čitavoj zajednici.

Stoga, iskoristimo ovo vrijeme na najbolji način misleći pozitivno, uljepšavajući svaki novi dan s gestama pažnje prema bližnjima, bez obzira na to koliko su daleko.

Želja mi je te pozitivne osjećaje i odluke podijeliti s vama. Budimo jedni drugima podrška, radujmo se sitnicama, proljeću, suncu, lijepoj riječi...

Kao što je Puškin zapisao:

”Sve će otići i sve će proći.
Otići će sve brige i panike,opet će putovi postati ravni i vrtovi će opet biti puni cvijeća.
Pozovimo u pomoć razum.
Pobijedimo bolest silom znanja.
I dane teškog ispita preživimo kao jedna porodica!

Postaćemo čišći i mudriji,ne podlegli mraku i strahu.
Uzdignimo se duhom i postaćemo bliži jedni prema drugima!

I neka se za prazničnim stolom radujemo Životu.
I neka i na ovaj dan Svevišnji pošalje komad sreće u svaki dom! “

Sve će ovo proći i uvjeren sam da ćemo biti ponosni na naša djela i vratiti osmijeh na naša lica.

Šaljem vam puno pozdrava, pozitivnih misli i stojim vam na raspolaganju,

Plinio Cuccurin
Predsjednik Nadzornog odbora