Svečano obilježen Dan Općine Bale Novosti

Svečano obilježen Dan Općine Bale

02.05.2023

Na Trgu Tomaso Bembo u Balama u petak, 28. travnja, svečanom sjednicom obilježen je Dan Općine Bale. Naglasak je bio na rezimiranju učinjenog u 30 godina postojanja Općine Bale.

"Proslavili smo 30 godina postojanja naše Općine. Mislim da je put koji je prevaljen u ta tri desetljeća bitno promijenio Općinu Bale u kojoj se u današnje vrijeme puno bolje živi, izgledom je potpuno drugačija te ima puno više djece u mjestu.

Sažeto možemo reći da je posao koji je napravljen u posljednjih 30 godina dokaz da je sigurno bila dobra odluka da Bale postanu Općina.

Ta je odluka doprinijela tome da mještani ne izgube svoj identitet te da se osjećaju svoji na svome. Vjerujem da će u narednim godinama koje predstoje Bale biti još ugodnije mjesto za život te da ćemo zajedno s mještanima odabrati put koji će za sve nas biti još bolji", zaključio je načelnik Bala, Edi Pastrovicchio.

"Bale su, kao i ostatak Istre, multikulturna sredina. Oduvijek smo otvoreni prema svima i dobro je da smo takvi, jer je to jedan od razloga našeg uspjeha. Međutim, sada moramo biti pažljivi, pažljiviji više nego ikada prije, moramo paziti da ne izgubimo svoju prepoznatljivost i svoj identitet. Živimo u izazovnim vremenima. Migracije stanovništva prisutne su i na našem području. Ne želim da me se krivo shvati, no stvarno mislim da je svaki pojedinac dobrodošao, ali i da mu moramo pomoći da se lakše uklopi u našu sredinu. Moramo pronaći način kako ćemo zaštititi svoju posebnost, a da to napravimo bez prisile i nametanja, bez omalovažavanja drugih te uvažavajući svakoga", rekao je to na proslavi Dana općine Bale predsjednik Općinskog vijeća Vedran Šetić.
U prigodi obilježavanja zaštitnika Blaženog Julijana u povodu Dana općine Bale dodijeljene su nagrade u obliku priznanja tvrtki "La Grisa" za deset godina uspješnog vođenja hotela i izuzetan doprinos unapređenju turizma u Balama, malonogometnoj ekipi "Prinčevi" na čelu s kapetanom Nevenom Špiranecom, zbog izrazitih sportskih uspjeha, Luisi Dellabernardina za dugogodišnji predan rad u dječjem vrtiću u Balama te Miriani Pauletić za doprinos u očuvanju baljanske tradicije i dijalekta.

Općinska nagrada u obliku plaketa dodijeljena je kazališnoj družini Teatar Fort Forno za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti u Balama i kreativnoj radionici Udruge umirovljenika Općine Bale za osobiti doprinos u podizanju kvalitete života umirovljenika.