U Balama će se održati 1. Festival starih zanata Novosti

U Balama će se održati 1. Festival starih zanata

04.07.2023

Udruga Academia Libera Histriensis u suradnji s udrugom Alternativa, Općinom Bale, TZO Bale i uz podršku podupiratelja festivala pobrinut će se da ljeto u Balama bude bogato kulturnim sadržajem za turiste i domaće stanovništvo pa tako zajedničkim snagama pokreću 1. Festival starih zanata koji će se održati 22. i 23. srpnja na više lokacija u Balama.

Cilj manifestacije jest oživjeti vrijednu, živopisnu istarsku baštinu koja se ogleda upravo u starim, gotovo izumrlim zanatskim vještinama.

Lokalno stanovništvo, domaći i strani turisti moći će istražiti i iz prve ruke doživjeti te isprobati razne starinske prakse karakteristične za podneblje. Program je podijeljen u kreativne radionice za djecu (uz obavezne prijave na Facebook stranici), stručna predavanja, razne demonstracije u kojima će se sami posjetitelji moći okušati i tako okusiti dašak prošlosti.

Između ostaloga, okupljene očekuju radionice timarenja konja i predenja vune. Odvijat će se uzbudljive viteške igre, vrtjeti će se srednjovjekovni ringišpil, izrađivat će se mozaici i pečati, klesati kamen, stvarati nakit, a sve uz zanimljive priče i storytelling o narodnim predajama, vilama i vilenjacima.

Dakle, Festival će oživjeti ulice i trgove Bala. Trg ispred Pohoda Blažene Djevice Marije, Dječje igralište / Ulica Grote, Trg Tomaso Bembo, Kaštel Soardo – Bembo, La Musa trg i Kino Sala bit će poprište izvrsne zabave za cijelu obitelj, oba dana od 16 do 23 sata. Izlagači će biti raspoređeni u ulici Castel, kod trga crkve Pohoda Blažene Djevice Marije te u ulici Porta No.

Održavanje 1. Festivala zanata u Balama podupiru Općina Bale, TZO Bale, Istarsko povijesno društvo, Etnografski muzej Istre, Comunita Degli Italiani Valle – Zajednica Talijana Bale, Povijesna udruga Kaštel iz Savičente, Muzej grada Pazina, Udruga Merlin i Varionica Craft Brewery. Posebne zahvale organizatori upućuju domaćim lokalnim ugostiteljima: Gelateria San Rocco, Konoba Mali mol, Bistro Toni Bale Valle, Konoba Ćakula, Restoran kod Kancelira, Konoba Bembo, Ristorantino Dado, Uljara Grubić, Uljara Nono Remiđo, Albachiara, Vinarija Vivoda, Beach bar Vita, Kamene priče jazz konoba, Hotel la Grisa i Cvjećarna Aurora.